Nepabeigta hokeja sezona, atcelti treniņi un čempionāti. Ko darīt?
Pirms mēneša tika atcelti visi sporta treniņi un čempionāti. Vienu mēnesi dzīvojam fiziski distancēti no citiem, bez kopīgiem komandas treniņiem, bez ledus. Katrs no mums ir gājis cauri dažādām emocijām šajā laikā. Katram no mums bija savi mērķi šai sezonai, kuri palika tādā kā pusceļā. Tas, ko varam just, ir dusmas, vilšanās, nožēla, vēlme visu pamest, sajūtu “kāda jēga”, motivāciju cīnīties vēl vairāk, nepadoties, vēlmi kļūt labākam, vēlmi paslinkot, skumjas, vientulību, motivācijas trūkumu. Ļoti dažādas emocijas, ļoti dažādas sajūtas. Un tas viss ir normāli – tā tam ir jābūt. Nav viegli pārtraukt sezonu pusceļā, it īpaši, ja līdz savam vai komandas mērķim bija palicis pussolītis. Iespēja uzvarēt čempionātu, iespēja būt labākajam šajā sezonā, vai jebkurš cits mērķis. Runājiet par to, kā jūtaties! Ticiet, arī pārējie jūtas tāpat vai līdzīgi. Ir svarīgi runāt par to vienam ar otru.
Vārtsarga dienasgrāmata
Tajā ir vieta 30 spēļu un 60 treniņu detalizētām analīzēm, kā arī 40 piezīmju lapas, kurās veikst savus individuālos pierakstus. Plāns, lai strādātu ar saviem mērķiem un motivāciju, kā arī paaugstinātu pārliecību pār saviem spēkiem. Tāpat ir plāns, kā tikt galā ar stresu.
Detalizētā savu spēļu analīze palīdz saprast, kas tieši ir jāuzlabo, savukārt, treniņu analīze piešķirs katram treniņam fokusu, kas palīdzēsdaudz ātrāk uzlabot attīstāmās prasmes.
Kad un kā uzlabot vārtsarga psiholoģiskās prasmes
Ne reizi vien ir dzirdēts, ka vārtsargs ir puse no komandas un ka vārtsarga spēlē 80% ir tieši psiholoģiskā ietekme. Vārtsarga pozīcija ir sarežģīta ar to, ka viņš ir kā pēdējā līnija, aiz kuras tālāk iet nevar. Ja vārtsargs kļūdās, tad tas uzreiz atspoguļojas rezultātā. Tas ir liels spiediens, kas būtiski ietekmē vārtsarga sniegumu. Visbiežāk tiek uzdoti jautājumi – kā labāk koncentrēties spēlē, kā labāk noskaņoties, kā nepārdzīvot tik daudz? Tāpat arī ir jautājumi, kāpēc treniņā var atvairīt daudz un dažādus metienus, bet spēles laikā tā nesanāk? Kā sagatavoties pirmajiem metieniem vai arī kā saņemties, ja pašu pirmo metienu neatvaira? Kā kontrolēt savas emocijas?
Vārtsarga TOP 3
Ir trīs lietas, kas ir ļoti svarīgas jebkuram vārtsargam, patiesībā jebkuram sportistam. Bet šoreiz par vārtsargiem. Tās ir – pareizais fokuss, pareizās emocijas un pareizā attieksme. Šajā rakstā parunāsim vairāk par pirmo – fokusu un koncentrēšanos.
STRESA KONTROLE
Stress pirms spēles un spēles laikā, pēc ielaistiem vārtiem, vai izšķirošās spēles pēdējās minūtēs – tas ir tikai normāli. Psiholoģijā uzbudinājums ir galvenā fiziskā un psiholoģiskā aktivitāte variācijā no dziļa miega līdz intensīvam satraukumam. Visiem sportistiem ir optimālais uzbudinājuma līmenis, kas paredz vislabāko sniegumu. Pārāk liels vai pārāk mazs uzbudinājums var ļoti negatīvi ietekmēt vārtsargu spēles laikā. Dažiem vārtsargiem nepieciešams sevi „uzkurināt”, dažiem tieši pretēji – sevi nomierināt. Katram pašam ir jāidentificē savs ideālais uzbudinājuma līmenis. Kad tas būs izdarīts, tad ar vingrinājumu palīdzību vienmēr būs iespējams dabūt sevi šajā līmenī.
Koncentrēšanās - vārtsarga spēles pamatu pamats
Sākot spēli, vārtsargam ir jābūt fiziski pilnīgi atbrīvotam, enerģijas pilnam un koncentrētam.
Visticamāk, ka kādreiz esi piedzīvojis brīžus, kad daļu spēles veicas ļoti labi, izdodas atvairīt visas ripas, bet tiklīdz zaudēti vārti, spēle vairs nevedas, kustības nav tik ātras, precīzas, ķermenis it kā kļuvis smagāks un neelastīgāks. Un vēl viena tipiska situācija – esi atvairījis īpaši sarežģītu metienu, bet pēc mirkļa zaudē vārtus, kur metiens bijis daudz vienkāršāks. Kādēļ tā notiek? Atceries pēdējās reizes, kad tev šīs situācijas bijušas, atceries, kā juties, ko domāji tajā brīdī. Ja pēc iespējas precīzāk atsauci atmiņā šīs epizodes, tad saprati, ka brīžos, kad spēle vairs nevedās vai, kad ielaidi vārtus, kurus varēji nosargāt, tavas domas vēl kavējās pie iepriekšējām spēles epizodēm. Ir pilnīgi vienalga, vai tā bija nožēla par ielaistiem vārtiem, vai gandarījums par atvairītu metienu – tavas domas nebija koncentrētas pašreizējam brīdim.
Zini, kā vajag, bet tomēr nesanāk?
Hokeja veiksme - ir vai nav?
Dažreiz izdodas spēlēt tā, ka pats pēc tam brīnies, kā vispār izdevās kaut ko tādu nosargāt. Savukārt, citreiz, kaut šķiet, ka fiziski esi labā formā, nespēj atvairīt vienkāršus metienus. Kas tas ir? Vai tā sauktā hokeja veiksme? Kas dažreiz ir ar Tevi, bet dažreiz ar pretinieku?
Spēlē šeit un tagad!
Iemācies spēlēt pašreizējā brīdī. Ko tas nozīmē? Kad Tu spēlē, bieži domas viegli pievēršas pieļautajām kļūdām pagātnē vai arī bailēm par to, kas notiks nākotnē. Kad Tavas domas ir pagātnē vai nākotnē, Tu neesi pilnībā šeit un tagad un nespēlē ar maksimālo atdevi.
Ko darīt pēc ielaistiem vārtiem?
Katram vārtsargam bieži ir sava metode, ko darīt un kā atgūties pēc ielaistiem vārtiem. Pats galvenais, ka katrs zina, kā neļaut tam ietekmēt tālāko spēli. Vārtsargs ir visvājākais tieši pēc ielaistiem vārtiem, tāpēc bieži spēlēs var novērot situāciju, ka iemet 2 vārtus vienus pēc otra, citreiz pat minūte nepaiet. Tas nozīmē, ka vārtsargs nav paspējis tikt gala ar iepriekšējo vārtu guvumu un domās vēl ir pie tās situācijas, līdz ar to nav 100% pievērsies pašreizējam momentam. To citreiz var pat nejust un neapzināties, bet, ja tiek ielaisti 2 vai vairāk vārti pēc kārtas īsā laikā, tas nozīmē tieši to. Lūk, daži ieteikumi, ko un kā darīt pēc ielaistiem vārtiem tiem, kuriem vēl nav izstrādātas savas metodes.
Vai Tev ir viss, kas nepieciešams vārtsargam?
10 lietas, bez kurām neiespējami kļūt par labu un izcilu vārtsargu.
-
Ikdienas treniņi, attieksme
Ir ļoti daudz cilvēku, kuri domā, ka kaut kā jau kādu dienu sasniegs to, ko vēlēsies, nesaprotot, ka, lai to sasniegtu, ir arī jāstrādā, jātrenējas. Tāpat kā reālajā pasaulē, te nav atšķirības arī hokejā un vārtu sargāšanā. Katrs sākums, katra metiena atvairīšana, katra uzvara ir jānopelna, un to var tikai vārtsargi, kuri kārtīgi trenējas.
Paturi prātā, ka iespējams kaut kur kāds trenējas vairāk par tevi. Vārtsargs, kurš vēlas būt izcils, treniņos katru ripu atvaira tā it kā tas būtu spēles izšķirošais moments.
IZCILA VĀRTSARGA SPĒLE - KO TAS NOZĪMĒ?
Vai esi kādreiz domājis, kādēļ treniņos veicas labāk, nekā spēlēs? Kas atšķir labu spēli no izcilas spēles? Vai ar fiziskajiem treniņiem ir pietiekami? Un kas tad vēl varētu būt nepieciešams?